Шахматен речник
А
Ан-пасан /между другото/ - специален атакуващ ход на пешката, при който тя заема свободното бито поле, през което е преминала противникова пешка с намерението да се придвижи две полета напред. Заемането на битото поле се съпровожда и със вземане на пешката на опонента. Този настъпателен ход е възможен само след непосредственото придвижване с две полета напред на противниковата фигура.
Атакуващ ход - движение на фигура, което директно заплашва определена фигура на опонента.
Атакувана фигура - тази фигура, която е изложена на директна заплаха от вземане.
Атакуваща фигура - тази фигура, която осъществява атаката.
Б
Бито поле - поле, което попада под непосредствена атака на определена фигура и което тя може да заеме в един ход.
БФШ - инициална абревиатура на названието Българска федерация по шахмат.
В
Вертикали - колоните на шахматната дъска.
Вечен шах - ситуация, при която се инициира непрекъсната атака срещу цар и обявяване на шах, от която атакуващият играч не желае да се откаже. Развитието на такава ситуация може да цели трикратно повторение на позицията и реми, според правилото за трикратното повторение.
Вземане - ситуация, при която се отстранява атакувана фигура от дъската, според правилата на шахматната игра.
Д
Дамски фланг - онази половина от шахматната дъска, разделена вертикално, в която са разположени дамите/цариците/. Това са вертикали a, b, c и d. От гледната точка на белите, дамският фланг е отляво. От гледната точка на черните, дамският фланг е отдясно.
Движение - начин и правила на придвижване на шахматните фигури върху шахматната дъска.
Диагонали - наклонена линия върху шахматната дъска, която преминава през върховете на съседни квадратчета от един цвят, разположени постъпателно на съседни редове.
Ж
З
К
Л
Н
Независим /неутрален/ ход - движение на фигура, което не цели атака или защита, а по-скоро развитие на играта - заемане на пространство, подготовка за атака, предотвратяване на позициониране на противника и др.
О
Офицер - шахматна фигура.
П
Пешка - шахматна фигура
Погрешен/неправилен ход/ - когато фигурата се поставя върху поле, на което според правилата на шахмата няма право да бъде поставена. Ходът е неправилен, погрешен и се преиграва.
Правило на 50-те хода - мачът завършва реми, ако играч направи минимум 50 последователни хода, при което не е взел противникова фигура и не е придвижил пешка.
Прикритие - ход, при който се цели да се осигури укритие, защита на фигура с по-голям потенциал от такава с по-малка мощ.
Р
С
Съглашение/споразумение/ за реми - взаимно съгласие, постигнато между двете страни за реми, като изход от мача.
Т
Трикратно повторение - шахматно правило, според което мачът завършва реми, ако една и съща позиция се прояви три пъти.
Ф
Фланг - лявата или дясната половина на шахматната дъска, разделена вертикално на две половини.
Х
Ц
Царски фланг - онази половина от шахматната дъска, разделена вертикално, в която са разположени царете.Това са вертикали е, f, g и h. От гледната точка на белите, царският фланг е отдясно. От гледната точка на черните, царският фланг е отляво.
Ш
Шахматен комплект - всички необходими елементи за игра на шахмат - черен и бял набор шахматни фигури от различен материал/дърво, метал, пластмаса/ и шахматна дъска от различен материал/хартия, дърво, метал, пластмаса/.
Шахматен часовник - специален уред, разработен за целите на шахматната игра, за да отчита времето на двамата играчи. Съвременните електронни часовници имат различни режими на броене - обратно броене, бонус и Бронщайн. Може да се задава времето за игра, а и предлагат заключване на клавиатурата, за да се изключи възможността за спиране на отчитането на времето.
Шахматна фигура - черен или бял елемент от шахматния комплект за игра.