Словосъчетанието „логическо мислене“ изхожда от две слова и включва два компонента: логика и мислене. Думата логика произхожда от гръцката дума Logos, която означава мисъл, закономерност, разум. Логиката е наука, която изучава структурите на мисленето, законите на правилното мислене, методите на разсъждение, откриването на доказателство, разграничаването на правилно от грешно разсъждение. За баща на науката за законите и формите на мисленето се смята Аристотел (384-322 г. пр. Хр.).
От психологическа гледна точка, мисленето е висш познавателен психичен процес, при който се осъществява входиране и обработка на информацията от заобикалящия свят; осмисляне се същността на явленията; откриват се закономерности и се формулират закони. То преминава през различни етапи:
Мисленето има начало (свързано с отделянето на признаците на обектите), развитие (състоящо се в сравняване, абстрахиране, конкретизиране) и завършек (проектиращ се в обобщението). Тези звена се разгръщат в ежедневно на човека в състояние на будност. Те могат да протичат мигновено, без да се осъзнава тяхното наличност и да достигнат до светкавичен резултат - установяване на връзки между предметите, техните свойства или явления.
Мисленето на всеки човек се отличава със своята уникалност, базираща се на модулациите в качествата на мисленето:
Ако направим опит да обобщим идеите и да изведем някаква обща работна дефиниция, без претенции за окончателност и завършеност, то тогава логическото мислене е вид мислене, което позволява решаването на проблеми; правенето на концептуални анализи; прилагането на разсъждения; разпознаване на абстрактни структури; вземане на логични решения, основани на сравнения и изводи.
Логическото мислене е способността на детето да извършва самостоятелно и независимо прости логически действия (анализ, синтез, сравнение, класификация, обобщение и др.), както и умението да прилага логически операции, използвайки индуктивни и дедуктивни логически схеми. Логическото мислене е способността на човека да разбере заобикалящия го свят и да проумее взаимоотношенията между нещата, действията, предметите, фактите, като използва анализ, сравнение, абстракция, умозаключения, индукция, дедукция, аналогия, класификация. То е способността да се разсъждава и да се правят умозаключения.
Логическото мислене е мисловен процес, в рамките на който човек обработва, съхранява и възпроизвежда постъпващата информация, което му позволява да разглежда и търси решения на сложни проблеми, стремейки се да установява връзки и взаимодействия между съставящите ги елементи. В този сложен когнитивен процес се използват пропозиционалните логически форми - конюнкция, дизюнкция, импликация, еквивалентност, отрицание; употребяват се логическите закони с една и повече променливи; достига се до извод, заключение, изразяващи едно от четирите възможни отношения между нещата:
Да се прилага логическо мислене, означава:
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
Изкачването на планината започва с първата крачка.
Бързата работа - срам за майстора.
Можеш да върнеш загубеното злато, но загубеното време - никога.
Ако искаш да бъдеш обичан, обичай.
Всеки е ковач на своята съдба.
Двойно побеждава онзи, който се владее след победата.
Любовта побеждава всичко.
Да искаш, значи да можеш.