Източници на професионален стрес при педагозите и идеи за неговото управление

03.08.2024 09:25

          Стресът е естествена реакция на организма в отговор на определено количество и качество на стресогенно съдържание. Той има множество физически и психически проявления: ускорено дишане; увеличено сърцебиене; повишено кръвно налягане; увеличена секреция на хормони като кортизол и адреналин; напрежение в мускулите; усещане на тревожност, раздразнителност, гняв, депресия; затруднения в концентрацията и вземането на решения; нарушения на паметовите функции; негативни мисли и самооценки; неспособност за справяне с ежедневните задачи; проблеми със съня и др. Интензивният и продължителен стрес в дългосрочен план може да има негативно въздействие върху здравето на човека и върху усещането му за жизнено благополучие и удовлетвореност. 

1. Кои са източници на професионален стрес за педагозите?

       Без претенции да бъдат изброени всички, ето някои от тях:

  • Високата педагогическа отговорност - учителите трябва да създават и поддържат условия за достатъчно добри условия за развитието на своите ученици; необходимо е постоянно да се грижат за тяхния непрекъснат когнитивен, личностен и социален напредък.  
  • Нехармоничните междуличностни отношения на педагозите с ученици, родители, колеги и ръководители - отсъствие и пропускане на уроците; дългосрочни отсъствия на учениците от училище и училищните задължения; неизпълнение и закъснения при изпълнението на задачи за развитие на определени компетентности; системното неспазване на нормите в училище и правилата на съвместна работа; поведенческите модели на противопоставяне или игнориране на изискванията, които учителят предявява или неговата роля в този процес.     
  • Моментите на динамика, непостоянство, нестабилност в образователната система - липсата на унифицирани стандарти в някои области, което предполага висока динамика и случайност на процесите; недостатъчното финансиране на образователните политики, проекти, дейности; пробойните в образователните програми, учебници и стандарти; честите промени в някои образователните политики, без предварително апробиране на тяхната полезност .
  • Недостигът или липсата на ресурси, необходими и безплатно ресурсно подсигуряване на работата на педагозите - осигуряване на съвременни материални източници на информация; помощни материали; оборудване; финансови средства за закупуване на материали, необходими в преподаването и ученето. 
  • Недостатъчната подкрепа за учителите.- липсата на необходимите ресурси и материали за преподаване; недостатъчно възнаграждение; недостатъчната оценка и признание на труда. 
  • Неблагоприятните условия на труд - претоварването с голям брой работни часове или допълнителни, извънредни задачи; поемането на чужди задачи; лоши условия на работното място (шум, лоша вентилация и чистота, прекомерна влажност или висок градус на температурата в работното помещение); недостатъчно време за почивка и възстановяване. 
  • Повишаването, изострянето и акцентуиране на изискванията към учителите, които могат да имат силен отрицателен ефект върху тях - претоварване, професионално изгаряне на учителите, намаляване на мотивацията на учителите. 
  • Нормативните ограниченията, които възпрепятстват качествения работен процес - ограничения в програмите на обучение и методите на преподаване; натоварване с излишни административни задължения и процедури.
  • Липсата на време и средства за отдих - сериозен проблем, който влияе на техния професионален баланс и благополучие. Нужна е финансова подкрепа за осигуряване на възможности за спортуване, отдих, рекреативни дейности.

2. Управление на стреса

      Управлението на стреса е процес, чрез който човек усвоява техники и стратегии за контролиране и намаляване на стреса в ежедневието си. Запазването на физическото и психическото равновесие има съществена роля за избягване на професионалното прегаряне и отдалечаването от сериозни физически или психически неблагополучия. 

  • Учителите могат да управляват проявленията на стреса чрез практикуване на техники за дълбоко дишане (диафрагмено дишане, при което се осъществява по-обемно и ефективно вдишване и издишване; пропорционално дишане, при което се осъществява балансиране на приема на кислород и извеждането на въглеродния диоксид от тялото), йога (специфични техники на дишане, които целят постигането на спокойствие и релаксация) и медитация (холотропно дишане - техника, използвана за дълбоко релаксиране ) .
  • Да планират разумно и управляват времето си по-ефективно - хармоничното редуване на труд и почивка; създаването на списък с приоритети; използването на календар за задачите; избягването на отлагането; ограничаване на възможностите за отвличане на вниманието; прилагане на гъвкавост в случаите на невъзможност за изпълнение на определена задача.
  • Йерархизирането на целите - установяването на близки, възможни и постижими цели, които не надхвърлят личните възможности и не преминават границите на контрола на стреса.
  • Участие в групи за споделяне на стресови събития в училище или в рамките на външни групи, под водачеството на психотерапевт. В рамките на групата педагогът може да срещне разбиране, подкрепа, идеи за контрол на стресогенните ситуации.
  • Поддържане на здравословен начин на живот - осигуряване на нужните часове за съответната възраст дълбок сън, пълноценното и здравословно хранене, осигуряване на достатъчен обем и редовно движение и работа на мускулите, избягване на вредни навици като тютюнопушене и употреба на алкохол, поддържане на здравословно тегло, редовни профилактични прегледи.
  • Използването на стратегии за избягване на претоварвания - редуциране на поемането на много задачи; осигуряване на сътрудничество; споделяне на отговорността и задачите с други колеги. 
  • Развиване на стратегии за управление на конфликтите и решаване на проблемите - комуникиране на проблемите; поемане на инициативата; предотвратяване на развитието на конфликтогенни ситуации.
  • Осигуряване на достатъчно време за почивка, отдих - извън и далеч от работното място и работните ангажименти.
  • Осигуряване на помощни мрежи (колеги, ръководство, други професионалисти) в случаите, в които педагогът е изправен пред сложен, многопластов проблем или стресор.

3. Представяне на някои техники, подпомагащи управлението на стреса

       Холотропно дишане - метод, разработен от психиатъра Станислав Гроф, заедно с неговата съпруга - Кристина. Техниката включва употребата на дълбоко, интензивно дишане, на фона на емоционална богата музика, рисуване на мандали и споделяне на преживяното. 

    Холотропното дишане се използва за самоизследване, самолечение и постигане на физическо, емоционално и психическо благополучие. Техниката може да доведе до физически отговор на тялото - бързото дишане променя биохимията на тялото му, проявяваща се чрез кашлица, плач, повръщане и продължителни мускулни контракции. След като дихателната част приключи, следва рисуване на мандала, а след това - споделяне.   

 

    Праническо дишане - техника на дишане, която се използва в йога и в други духовни практики. Смята се, че праната е жизнената енергия, която протича в тялото, а праническото дишане - усилва тази енергия. Участникът седи удобно и се фокусира върху дишането. Диша бавно и равномерно, като брои до четири при вдишване и до четири при издишване. Това упражнение подобрява кислородопроводимостта на тялото.

 

      Алтернативно дишане с ноздрите (Нади Шодан пранаяма) - участникът седи удобно, поставя пръст така, че да запуши дясната ноздра, блокирайки дишането през нея и диша само през лявата ноздра. Повтаря процеса с другата ноздра. Техниката осигурява на тялото необходимото количество кислород, кръвта се пречиства от токсини чрез извеждането на въглеродния диоксид извън тялото.

   

      Използването на 16-те будистки мудри - специални позиции на пръстите на ръцете, които претендират да стабилизират емоционалното равновесие и да постигнат енергийна хармония. Те могат да помогнат за преодоляването на стрес и несигурност. Удобството е, че могат да се правят навсякъде и не изискват специални условия.  

 

—————

Назад


За връзка

Н. Дармонева

НСУ "София"

Пластика на седмицата

—————

"За Левски", 2023

"За Левски", 2023
Събрахме се в балетната зала на...

—————

Изложба

Изложба
Посещаваме изложба, подредена във фоайето до...

—————

Шахмат

Шахмат
Понякога играем  колективно шахмат. За...

—————

Питка

Питка
Да направиш хляб е свещенодействие.   ...

—————

Копривщица

Копривщица
Вълшебната Копривщица винаги ни вика при себе си....

—————

Отбор

Отбор
Какво винаги участваме в спортните игри между...

—————

Гъсеница

Гъсеница
Играем на "Гъсеница", но всъщност изследваме...

—————

Откриване

Откриване
На 15 септември дворът на нашето училище се...

—————

Аладин

Аладин
Танцът възпитава. Той подобрява мускулния тонус и...

—————

"Спомен"

"Спомен"
Разхождаме се в градския парк на град Пазарджик -...

—————


Мъдрости

Изкачването на планината започва с първата крачка.

Бързата работа - срам за майстора.

Можеш да върнеш загубеното злато, но загубеното време - никога.

Ако искаш да бъдеш обичан, обичай. 

Всеки е ковач на своята съдба.

Двойно побеждава онзи, който се владее след победата.

Любовта побеждава всичко.

Да искаш, значи да можеш.