В статията е направен обзор и са представени ключови моменти от същността, разпространението, симптоматиката, диагностиката и образователните подходи, свързани с деца, носители на разстройство от аутистичния спектър. |
Пригодено ли е масовото българско училище да осигури среда, подходяща за развитието на деца с разстройство от аутистичния спектър? Може ли образователната ни система да отговори адекватно на техните затруднения и да посрещне подобаващо техните способности? За да отговорим на тези важни въпроси първо трябва да уточним какво представлява аутизмът, от какви специфични образователни условия се нуждае и разполага ли училищната ни система с тях.
Много от гениите на света, които са определяни като аутисти - Алберт Айнщайн, Исак Нютон, Ван Гог, Никола Тесла, Андерсен, Моцарт, Бетовен, Микеланджело, Стив Джобс, Илон Мъск.
Същност на аутизма
Аутизмът е вид генерализирано разстройство, което засяга развитието на мозъка, а оттам - поведението на човека. То е едно от най-често срещаните разстройства в развитието. Децата с аутизъм имат различия относно начините, по които мозъкът им функционира и обработва информацията. Нарушението в развитието засяга способността за общуване и взаимодействие със заобикалящия свят.
Появява се в ранното детство, преди 3-годишна възраст. Няма известен лек за аутизма, но ранното установяване и терапията могат да помогнат на детето да развие своя потенциал. Няма един вид аутизъм, а много. Няма двама еднакви ученици с аутизъм.
За първи път аутизмът е описан през 40-те години на 20. век, когато са формулирани три конкретни, основни, характерни увреждания (триада), които се наблюдават широко при лица с това увреждане - ригидност на мисленето и поведението (ограничено въображение и въображаема игра); ограничена вербална и невербална комуникация (липса на истински двупосочен обмен, слабост в разпознаване на чувствата или гледните точки на другите); крехки или липсващи социални връзки (с отчужденост или безразличие към създаването и поддържането на такива).
Терминът аутизъм се появява за първи път през 1968 година във второто издание на наръчника на Американската психиатрична асоциация за диагностика и класификация на психичните разстройства (DSM II). Във времето дефиницията се е променяла многократно, паралелно на натрупването на данни и интерпретирането им.
Признаци за аутизъм
Признаците при аутизъм могат да бъдат разнообразни и да се проявяват в различна степен - проблеми при взаимодействие, игра и връзка с другите хора; малък зрителен контакт с другите; необичайни и повтарящи се движения като пляскане с ръце, въртене или почукване; забавяне на етапи на развитие или загуба на вече постигнати етапи; обучителни затруднения; игри с играчки, които изглеждат странни и повтарящи се; нисък мускулен тонус и тромавост; лошо пространствено усещане.
Характерно за комуникацията е ехолаличната реч, невъзможност за поддържане на диалог, невъзможност за овладяване на лично местоимение, втренчен поглед, жестикулиране, нарушена невербална комуникация.
В подението се наблюдават двигателни стереотипи, агресивно и автоагресивно поведение, особени хранителни навици, необичайни реакции на студ, болка, удар, повишена тревожност, проблеми със съня.
В социалните взаимовръзки се наблюдава понижен или липсващ социален интерес; липсва инициатива за свързване с другите; наблюдава се липса на имитативна способност; отчита се липса на емоционална реакция при среща с познати.
Речевото развитие е повлияно в различна степен - от пълно отсъствие на реч до изпреварващо езиково развитие, но речта не служи като средство за комуникация.
Разпространение на аутизма
Честотата на лицата с аутизъм е около 40 на 10 000 деца. Разпространението стабилно нараства по целия свят. Аутизмът се среща пет пъти по-често при момчетата, отколкото при момичетата. Около 30% от децата с аутизъм имат интелектуално увреждане, 25% са в граничния диапазон, а 45% от тях имат средни и над средните интелектулни способности.
Причини за появата на аутизъм: има силна генетична обусловеност, която не може да се предотврати. Влияние оказват обаче и употребата на медикаменти по време на бременността, напреднала възраст на родителите по време на зачеването; наличието на мутации в яйцеклетките и сперматозоидите; излагането на новороденото на токсини.
Диагностика на аутизма
Ранната диагностика и интервенция на аутизма са изключително важни, тъй като могат да помогнат за модулиране и подпомагане на развитието на детето, така че то да разгърне пълния си потенциал и да подобри функционалността си.
Не съществуват физически тестове за диагностиката на аутизъм. Всяко дете с аутизъм е различно. При всички аутистични деца се наблюдават обаче някои общи черти - затруднения при контактите с другите; трудно проговаряне; трудно съжителство с родителите и значимите други; стриктно придържане към установения ред; гравитиране около предметите и темите, които аутистът харесва. Диагнозата се поставя след преглед на поведението и историята на развитието.
Диагностиката на аутизма преминава през няколко важни етапа: наблюдение по време на неструктурирана сесия на диагностична игра с детето; оценка на развитието; интервю с родител; оценка на текущото поведение; оценка на адаптивните и реалните житейски умения.
Чертите, свързани с аутизма, се наблюдават у детето още преди да е навършило 3-годишна възраст, макар че проявите и интензивността им може да варират при различните деца. Ранните черти на аутизма включват: липса на усмивка и социална отзивчивост; прекомерна или недостатъчна чувствителност към сензорни стимули като допир, вкус, мирис, шум; липса или лош на зрителен контакт - контакт с очите между хората; неспособност за развитие, поддържане или разбиране на човешките взаимоотношения; не отговаря на името си, въпреки способността си да чува; трудности в общуването - използват малко или никакви думи до 2-годишна възраст; не използват жестове за съобщаване на своите мисли и нужди; повтарят само произволни фрази, които са чули по телевизията или от други хора и не им служат за самоизразяване на мисли и нужди; не гледа в очите събеседника, дори когато е помолено да го направи; никога не започва взаимодействието, разговора с другите хора; използват думите по нетрадиционен начин или не разбират правилно значението на употребените думи.
Ранните белези за наличие на аутизъм включват следните черти:
В терапията може да бъде включен медикаментозен подход - антидепресанти, които намаляват честотата и интензитета на стереотипното поведение, тревожността, безпокойството, гневните изблици, агресивното поведение; антипсихотиците, които намаляват хиперактивността, раздразнителността и ритуалните самонараняващи поведения; стимуланти, които подобряват концентрацията, намаляват хиперактивността; антиконвулсанти - намаляват припадъците.
В терапията се включва и диета - идентифицират се храните, които причиняват гастроинтестинален дистрес; ограничават се храни, които влияят на тежестта на проявление на симптомите - захар; осигурява се подходящ здравословен прием на храни и навици за хранене.
Поведенческата терапия допринася за увеличаване на положителните поведения и намаляване на отрицателните поведения.
Говорна терапия - насочва се към подобряване на вербалните и невербалните комуникативни умения.
Аутизъм в класната стая
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
Изкачването на планината започва с първата крачка.
Бързата работа - срам за майстора.
Можеш да върнеш загубеното злато, но загубеното време - никога.
Ако искаш да бъдеш обичан, обичай.
Всеки е ковач на своята съдба.
Двойно побеждава онзи, който се владее след победата.
Любовта побеждава всичко.
Да искаш, значи да можеш.