Урок 3. Местоположението на България
План на урока:
- Географска карта и глобус
- Основни - главни и междинни, посоки на света
- Континентите на Земята
- Географско положение и граници на България
- Държави, граничещи с България
- Роля и значение на кръстопътното положение на България в Европа за икономическото и културното ѝ развитие
Географска карта и глобус
Човек използва различни средства за ориентиране и за определяне на разстояние, посоки.
а) Географската карта е умалено изображение на земната повърхност (или на части от нея), нанесено върху плоскост с помощта на условни знаци. От картата научаваме местоположението и големината на търсените географски обекти и вида на повърхнината. Географските обекти (равнини, планини, върхове, реки, езера, морета, селища) са представени чрез различни условни знаци и цветове.
Условните знаци са разнообразни графични символи и цветове. Техният външен вид и значение се отбелязват в легендата на географската карта.
Всяка географска карта има определен мащаб. Мащабът е число, което показва колко пъти са умалени действителните разстояния и площи, изобразени на географската карта. Записва се с помощта на число. Върху картата не се нанасят всички географски обекти, а се избират само най-важните.
б)/ Географският глобус е умален модел на планетата Земя, предаващ нейната кълбовидна форма. Чрез глобусът добиваме ясна представа за формата на Земята и разположението на континентите и океаните. Лесно могат да бъдат проследени и водните пътища на планетата.
Първият български учебен глобус е създаден от Неофит Рилски през 1836 година.
Основни - главни и междинни, посоки на света
Северът и югът са посоки, свързани със съответните им полюси на Земята. Ротацията на Земята определя позицията на изток и запад.
Континентите на Земята
Континентът са огромна по площ сухоземна маса, част от земната повърхност, която е изцяло или почти изцяло заобиколена от водни басейни (океани, морета). Континентите на Земята са най-големите части от сушата на планетата.
Географско положение и граници на България
Полуостровът е част от континент, заобиколен от водни басейни. Той е суша, ограден от три страни с вода.
България е разположена в Югоизточна Европа.
На Балканския полуостров са разположени тринадесет държави, сред които и България. На някои от тях територията е изцяло разположена на Балканския полуостров, на други - частично, а на трети - съвсем малка част е разположена на Балканския полуостров.
Река Дунав, Черно море и важните пътища, които преминават през България, правят нейното географско положение кръстопътно.
Река Дунав втората по дължина река в Европа (2860 км) след Волга. Тя извира в Германия, прекосява половината континент и се влива в Черно море. Река Дунав е речна връзка между десет европейски държави, през които тя протича - Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, Румъния, България, Молдова, Украйна. Тя протича и през четири столици - Виена, Братислава, Будапеща и Белград. Над реката са изградени 120 моста, два от които са в българския участък на реката - “Дунав мост” между Русе и Гюргево; мост “Нова Европа” между Видин и Калафат. По реката са построени много пристанища. Осъществяват се активни търговски отношения, превоз на товари и хора. По брега на река Дунав се намират 10 български града - Видин, Лом, Козлодуй, Оряхово, Никопол, Белене, Свищов, Русе, Тутракан, Силистра. През 1992 година е открит плавателният канал Рейн - Майн - Дунав, който свързва Северно море с Черно море.
За кръстопътното положение на България значение има излазът ѝ на Черно море, което е вътрешноконтинентално море. Корабите свързват нашата родина с други държави, включително и разположени на други континенти. През черноморските ни пристанища се извършва голяма част от вноса и износа на България. Тук са и по-големите ни заливи - Варненски и Бургаски. Заливът е част от езеро, море или океан, вдадена навътре в сушата. Излаз имат шест държави - България, Грузия, Русия, Румъния, Турция, Украйна.
Държавни граници на България
Общата дължина на държавните граници на България е 2245м. Над половината от числото са сухоземни. Речните граници са общо 686 км, но само река Дунав е плавателна. Морската ни граница е дълга 378 км.На север България граничи с Румъния. Границата е речна и започва от устието на река Тимок. Минава по река Дунав на изток. При Силистра границата продължава по суша и достига на изток до Черно море. На изток България граничи- с Черно море. На юг - с Турция и Гърция. На запад - със Северна Македония и със Сърбия.